Ekonomiden Sorumlu

Ekonomiden Sorumlu

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, 74 yaşında hayatını kaybetti. Derviş, Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı görevinde bulunan tek Türk olmuştu. Ekonomi eski Bakanı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kemal Derviş, 74 yaşında hayatını kaybetti. 74 yaşındaki Derviş, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyordu.

Editor: Haber Editörü
09 Mayıs 2023 - 22:33

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı görevinde de bulunan Derviş, bu görevlerde bulunan tek Türk olmuştu.

KEMAL DERVİŞ KİM?
Kemal Derviş, Türk ekonomist ve siyasetçi. Dünya Bankası birinci başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı görevinde bulunmuştur.  Babası Türk, annesi Alman'dır. İngiltere'de Londra Ekonomi Okulundan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesinde doktorasını yapmıştır.


1973-1977 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesinde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankasına girmiştir. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına yükselmiştir.

KRİZDEN SONRA TÜRKİYE'YE GELDİ
Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankasındaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001 tarihinde Bülent Ecevit Hükûmeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.

CHP'DEN SEÇİLEREK TBMM'YE GİRDİ
2002 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 9 Mayıs 2005 tarihinde de görevinden istifa ederek Birleşmiş Milletler'in kalkınma programı başkanlığına atandı.